2015 Fairfield County Masters & Class Championships

7/11/15

For the third year in a row, the masters section of one of our signature events of the year boasted an average rating greater than 2430!  The class championships had 36 participants, of which ten were experts.  Grandmasters Aleksandr Lenderman and Romain Edouard tied for first in the masters section with 4/5 points and earning $400 each.  Sam Barsky was the sole winner in the class section, winning $400 for his efforts. 

There were many upsets beginning from round one.  CCFC instructor Robert Steindorf got off to a blistering start in the class section, beating two experts (both nearly 400 points higher rated) in the first two rounds.  Kaushal Kalyanasundaram rated 1530 had a great tournament, with a performance good enough for him to win the top U2000 prize!  Meanwhile, the hero of the masters section was FM Leif Pressman who finished with 3.5/5 to tie for third place.  He defeated GM Michael Rohde and drew GM Aleksandr Lenderman along the way. 

Below are a collection of top games from the masters section.  National Master Daniel Lowinger has selected and annotated some of the more exciting encounters!

 

Final Standings

MASTERS
# Name Rtng Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Tot Prizes
1 GM ALEKSANDER LENDERMAN 2741 W15 W12 D2 W7 D4 4.0 1st/2nd $400
2 GM ROMAIN EDOUARD 2699 W6 W8 D1 D3 W7 4.0 1st/2nd $400
3 GM MAXIM DLUGY 2594 H--- W14 D7 D2 W8 3.5 =3rd $100
4 FM LEIF PRESSMAN 2418 D14 W11 D8 W12 D1 3.5 =3rd $100
5 IM ALEKSANDR OSTROVSKIY 2481 W13 L7 D9 D6 W14 3.0 3.0
6 NM KAPIL CHANDRAN 2385 L2 W16 D12 D5 W9 3.0 3.0
7 GM JOEL BENJAMIN 2630 W9 W5 D3 L1 L2 2.5 2.5
8 IM JAY BONIN 2441 W16 L2 D4 W10 L3 2.5 2.5
9 FM JOSHUA COLAS 2377 L7 W13 D5 W15 L6 2.5 2.5
10 NM DANIEL LOWINGER 2274 L12 W15 D14 L8 W16 2.5 2.5
11 NM ZACHARY TANENBAUM 2230 H--- L4 L15 D16 W13 2.0 2.0
12 GM MICHAEL ROHDE 2525 W10 L1 D6 L4 U--- 1.5 1.5
13 FM JASON SHI 2260 L5 L9 W16 D14 L11 1.5 1.5
14 NM OLIVER CHERNIN 2204 D4 L3 D10 D13 L5 1.5 1.5
15 SM ADITHYA BALASUBRAMANIAN 2399 L1 L10 W11 L9 U--- 1.0 1.0
16 NM DEREK MEREDITH 2239 L8 L6 L13 D11 L10 0.5 0.5

 

CLASS CHAMPIONSHIPS
# Name Rtng Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Tot Prizes
1 SAM BARSKY 2100 W23 W30 W6 D4 W5 4.5 1st $400
2 VLADIMIR POLYAKIN 2104 W29 D13 W18 D3 W10 4.0 2nd/3rd $150
3 DANIEL HUNG 1985 D21 W33 W17 D2 W9 4.0 2nd/3rd $150
4 DANIEL VANHEIRZEELE 2166 W15 D12 W22 D1 D6 3.5  
5 MICHAEL J HEHIR 2142 W16 D11 W19 W7 L1 3.5  
6 ALEX EYDELMAN 2099 W24 W31 L1 W22 D4 3.5  
7 JOSEPH E BIHLMEYER 2015 W25 D18 W12 L5 W15 3.5  
8 KAUSHAL KALYANASUNDARAM 1530 L10 W29 D30 W19 W20 3.5 U2000 $100
9 HANON W RUSSELL 2100 L22 W21 W23 W13 L3 3.0  
10 GRANT WANG 2006 W8 L22 W24 W16 L2 3.0  
11 JEREMY GRAHAM 1996 W26 D5 D13 L15 W22 3.0  
12 ETHAN GU 1868 W32 D4 L7 W26 D17 3.0  
13 MATTHEW CHAN 1846 W28 D2 D11 L9 W23 3.0  
14 LEO BYKHOVSKY 1836 L33 L26 W21 W27 W24 3.0  
15 GEORGE WANG 1772 L4 W32 W34 W11 L7 3.0 U1800 $34
16 GUY COLAS 1723 L5 W27 W33 L10 W25 3.0 U1800 $34
17 KENNETH YOUNG 1645 H--- W35 L3 W18 D12 3.0 U1800 $34
18 JAKE WANG 1864 W36 D7 L2 L17 W26 2.5  
19 DJUNA BEI MAUCERI 1706 H--- W20 L5 L8 W30 2.5  
20 DYLAN YOUNG 1546 H--- L19 W35 W30 L8 2.5 U1600 $50
21 JUSTIN MARTIN PAUL 1442 D3 L9 L14 W35 W32 2.5 U1600 $50
22 ROBERT STEINDORF 1697 W9 W10 L4 L6 L11 2.0  
23 JACK KOCHANSKY 1623 L1 W28 L9 W33 L13 2.0  
24 TOM BEECHEY 1618 L6 W36 L10 W34 L14 2.0  
25 KEVIN ZIMMERMAN 1591 L7 L34 W36 W29 L16 2.0  
26 TYLER LYMAN SCHON 1499 L11 W14 W31 L12 L18 2.0  
27 ALEXANDER KUPERSMITH 1392 L31 L16 W28 L14 W34 2.0  
28 DARYL YISHEEN LAVIN 1209 L13 L23 L27 B--- W33 2.0  
29 KAILASH KALYANASUNDRAM 708 L2 L8 W32 L25 W35 2.0  
30 STANLEY GUTTMAN 1789 W34 L1 D8 L20 L19 1.5  
31 BRANDON MINGYE WANG 1974 W27 L6 L26 U--- U--- 1.0  
32 JACK KLEIN 1302 L12 L15 L29 W36 L21 1.0  
33 ADRIEL ALVARADO 1178 W14 L3 L16 L23 L28 1.0  
34 AL PINTO 1025 L30 W25 L15 L24 L27 1.0  
35 RICH TANENBAUM 1470 H--- L17 L20 L21 L29 0.5  
36 JONATHAN ADAM NEEDHAM 1280 L18 L24 L25 L32 U--- 0.0